بر اساس گزارش وزارت ارتباطات و بانک مرکزی که در ابتدای ماه تیر منتشر شد به ۴۰ شرکت وارد کننده گوشی موبایل ارز دولتی پرداخت شده بود که ۳۰ شرکت اقدام به واردات موبایل کرده اند. اما رئیس سازمان معدن صنعت تجارت اعلام کرد که تا کنون تخلف و گران فروشی(دراحتساب قیمت موبایل های وارداتی) ۲۴ شرکت از ۳۰ شرکت وارد کننده اعلام شده است.

با توجه به گزارش شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران یداله صادقی در این رابطه عنوان کرد: طی بررسی های به عمل آمده برای کسب اطلاعات بیشتر از شرکت‌های وارد کننده تلفن همراه با ارز ۴۲۰۰ تومانی که کالایشان را با نرخی بالاتر عرضه کرده اند، پرونده ۲۴ شرکت به مبلغ ۴۵۰ میلیارد و ۱۰۲ میلیون و ۶۶۹ هزارو ۵۲۷ ریال برای صدور حکم به اداره کل تعزیرات حکومتی استان تهران ارسال شد.

همچنین رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت : از مجموع ۴۰ شرکت بررسی شده، پرونده‌ی ۲۴ شرکت به تعزیرات ارسال شده، ۴ شرکت هنوز کالای خود را ترخیص نکرده‌اند و در مجموع تنها ۳ شرکت تخلفی نداشته‌اند. این در حالیست که پرونده دو شرکت نیز همچنان در دست بررسی است.

لیست شرکت‌هایی که واقعاً ارز دولتی دریافت کردند(نشر لیست توسط بانک مرکزی)

اولین بار سوم تیر ماه بود که فهرست شرکت هایمتخلفی که برای واردات گوشی موبایل به آنها ارز دولتی تخصیص داده شده بود منتشر شد و حاکی از آن بود که مبلغ ۲۲۰ میلیون یورو ارز دولتی به ۴۰ شرکت تخصیص داده شده بود اما فقط ۳۰ شرکت اقدام به واردات گوشی موبایل به مبلغ ۷۵ میلیون یورو کرده بودند. اما چند روز بعد بانک مرکزی مبلغ دقیق‌تری از پرداخت ارز به شرکت‌ها اعلام کرد و خبر داد که مجموع ارز دریافتی از سوی این شرکت‌ها، ۱۱۸ میلیون و ۹۱۱ هزار و ۷۳۱ یورو بوده است.