با رسیدن به نیم فصل دوم سال 2018 میلادی شرکت مایکروسافت روز پنج‌شنبه 19 جولای 2018 (28 تیرماه 1397) گزارش مالی سه ماهه چهارم خود را منتشر کرد.

طبق گزارش منتشر شده، درآمد سه ماه این شرکت بزرگ به 30.1 میلیارد دلار رسیده که 17 درصد نسبت به سال گذشته با رشد روبرو شده و درآمد عملیاتی نیز با 35 درصد رشد سالیانه به 10.4 میلیارد دلار بالغ می‌شود.

سود خالص مایکروسافت بر اساس اصول پذیرفته‌شده حسابداری GAAP در این فصل 8.9 میلیارد دلار اعلام شده و سود تقلیل‌یافته در هر سهم نیز به 1.14 دلار در حالت GAAP می‌رسد. طبق این گزارش هر سه واحد عملیاتی مایکروسافت در این فصل با رشد دو رقمی نسبت به سال گذشته روبرو شده‌اند.

میزان رشد مایکروسافت در طی فصل جاری فراتر از انتظارهای کارشناسان بوده است. پیش‌ از این درآمدی نزدیک به 29.21 میلیارد دلار و درآمد سهم 1.08 دلاری برای این شرکت در این بازه زمانی پیش‌بینی شده بود. این گزارش به خصوص برای سهام‌داران مایکروسافت خبر امیدوارکننده‌ای به حساب می‌آید چرا که طبق اطلاعات این گزارش، مایکروسافت در سه‌ماهه منتهی به ژوئن 2018، نزدیک به 5.3 میلیارد دلار را در قالب سود و بازخرید سهام به سهام‌داران این برند بازگردانده است که 16 درصد بیش از سال گذشته در چنین روزهائی‌ست. در ساعت‌های اولیه انتشار این گزارش با وجود آنکه سهام مایکروسافت در بازار بورس اندکی تنزل کرد اما، ارزش سهم این شرکت در معاملات پس از ساعت‌های اداری تقویت شده و تا 1 درصد افزایش یافت.

ساتیا نادلا مدیرعامل شرکت مایکروسافت در بیانیه ای گفت: سرمایه‌گذاری‌های اولیه ما در زمینه ابر هوشمند و intelligent edge در حال نتیجه دادن است و بر پایه این نتیجه به گسترش حضور خود در بازارهای بزرگ و در حال توسعه با نوآوری‌های متمایز شده ادامه خواهیم داد. اصطلاح intelligent edge در صحبت‌های نادلا که هنوز ظاهرا معادل فارسی دقیقی برای آن وجود ندارد مفهوم نسبتا نوظهوری را در دنیای فناوری به تصویر می‌کشد که در آن با گسترش حوزه کامپیوترها به جائی که دیگر امکان تشخیص کامپیوتر از غیر آن وجود ندارد با دیوایس‌های هوشمندی روبرو می‌شویم که کاملا به آنچه به صورت سنتی و کلاسیک برای آنها طراحی شده‌اند نزدیکند اما حالا با یکدیگر و همچنین با شبکه Cloud مرتبط‌ند. قابلیت intelligent یا هوشمندی این دیوایس‌ها به استفاده از هوش مصنوعی و مطلع شدن از اتفاقات پیرامونی و در نهایت تصمیم‌گیری برای انجام عکس‌العمل مناسب با هر موقعیت باز می‌گردد.

عمده درآمد مایکروسافت در این فصل، تقریبا مثل همیشه به مجموعه آفیس و واحد کلاد این شرکت باز می‌گردد اما قسمت کامپیوترهای سرفیس و کسب و کار بازی این برند نیز عملکرد بسیار مناسبی را در این سه‌ماهه از خود نشان داده‌اند. درآمد بخش کامپیوترهای Surface مایکروسافت در سه‌ماهه منتهی به ژوئن 2018 با 25 درصد رشد سالیانه به 1.1 میلیارد دلار رسیده که به گفته این شرکت به دلیل «عملکرد قدرتمند آخرین نسخه‌های سرفیس» رخ داده است. شرکت مایکروسافت چندی پیش از تبلت جدید و ارزان‌قیمت‌تر Surface Go رونمائی کرد که البته تا ماه آینده به بازار عرضه نمی‌شود و به همین علت هنوز آمار فروش آن در این گزارش منعکس نشده است و بدین‌ترتیب بخش مرتبط با عملکرد مناسب سری Surface در این گزارش مالی، مدل‌های فعلی حاضر در بازار را پوشش می‌دهد.

کسب و کار بازی‌های مایکروسافت نیز از این رشد برکنار نبوده و با توجه به برنامه‌های آتی در این زمینه از جمله تصمیمات جدید برای استریم بازی، با افزایش درآمد سالیانه 39 درصدی روبرو شده است. با اینکه مایکروسافت دیگر آمار فروش سخت‌افزاری کنسول‌های Xbox را اعلام نمی‌کند اما بخش نرم‌افزاری و سرویس‌های بازی این کنسول خانگی، رشد 36 درصدی را تجربه کرده‌اند. تعداد کاربران Xbox Live‌ مایکروسافت در حال حاضر به نزدیک به 57 میلیون نفر رسیده که از طریق پلتفرم‌های مختلف از Xbox One‌ و ویندوز 10 گرفته تا سیستم‌عامل‌های موبایلی iOS و اندروید به این سیستم متصل می‌شوند. مایکروسافت ظاهرا قرار است تا یک ماه دیگر در نمایشگاه Gamescom آلمان از یک باندل جدید برای Xbox‌ رونمائی کند.

مایکروسافت حتی از LinkdIn که اواخر سال 2016 با رقم گزاف 26 میلیارد دلاری به زیر مجموعه‌های این شرکت افزوده شد نیز در این سه‌ماهه کسب درآمد کرده و درآمد این بخش با 37 درصد افزایش سالیانه حالا به 1.4 میلیارد دلار رسیده است. بخش تبلیغات جست‌وجوی مرتبط با Bing، دیگر حوزه درآمدزائی مایکروسافت به حساب می‌آید که در آن با 17 درصد رشد نسبت به سال گذشته روبرو می‌شویم.

مجموعه آفیس که از چند سال پیش با برنامه‌ریزی حساب شده‌ای، کاربران را به سمت شبکه‌های کلاد سوق می‌دهد، همچنان منبع اصلی درآمد مایکروسافت به حساب می‌آید؛ Office 365 در حال حاضر نزدیک به 31.4 میلیون کاربر داشته و با افزایش کاربران، درآمد بخش آفیس مصرف‌کنندگان و سرویس‌های کلاد در این بازه زمانی با 8 درصد رشد همراه شده است. این افزایش درآمد در بخش تجاری و Commercial کاملا بیشتر بوده و به 38 درصد بالغ می‌شود. محصولات سرور و کلاد مایکروسافت نیز با تکیه بر رشد درآمد 89 درصدی Azure، به افزایش درآمد 26 درصدی دست یافته‌اند و مواردی مثل قرارداد همکاری 5 ساله مایکروسافت با وال‌مارت برای استفاده از سرویس‌های کلاد Azure و Microsoft 365 نیز به این رشد کمک شایانی نموده‌اند.